Blog categories

Producenci

Informacja

Najczęściej kupowane

Nowe produkty

Kilka wskazówek jak użytkować wózek

Opublikowano : 2017-10-11 11:22:51
Kategoria: Blog

Kilka wskazówek jak użytkować wózek...

Ten wymarzony, idealnie dopasowany i piękny wózek jest już u nas w domu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by go złożyć, zapakować maluszka do środka i wybrać się na pierwszy spacer. Jednak zanim to nastąpi dla bezpieczeństwa dziecka, a także własnego komfortu należy najpierw przetestować wszystkie funkcje i przeczytać instrukcję obsługi. Ta instrukcja przyda się zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na nowoczesny, bogaty w funkcje wózek. Obsługa takiego wózka bez właściwiej wiedzy może bardziej utrudnić niż ułatwić jego wykorzystanie. Nie będzie możliwe np. rozłożenie siedziska, jeśli nie będziemy wiedzieć jak obsłużyć mechanizm albo jak poprawnie zapinać pasy bezpieczeństwa. W każdym modelu również inaczej będzie montowany fotelik samochodowy na stelażu wózka. To są z pewnością jedne z ważniejszych opcji, które bezwzględnie należy przetestować przed wyjściem na pierwszy spacer. Wiele opcji można przećwiczyć w domu albo na pierwszy spacer pójść z instrukcją obsługi.

Składanie wózka jedną ręką

Jedną z nieodzownych funkcji jest możliwość składania i rozkładania wózka za pomocą jednej ręki, by poskładać wózek również kiedy się trzyma dziecko na ręku. Dobrej klasy wózki można w przeciągu kilku sekund złożyć. Warto ten mechanizm przetestować w swoim wózku, czy się łatwo składa i rzeczywiście za pomocą jednej ręki. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dokładne zatrzaśnięcie się mechanizmu. Przy właściwym rozłożeniu wózka, słychać charakterystyczny klik. Jeśli już opanujemy ten mechanizm i będziemy potrafili wózek złożyć i rozłożyć jesteśmy gotowi na jazdę próbną.

Pasy i hamulce

Zapinając dziecko sprawdzamy, czy pasy są mocno przymocowane do siedziska. Poza tym koniecznie należy przetestować zamykanie. Regulacja szelek ułatwia dopasowanie pasów do wieku czy wagi dziecka. Pasy nie powinny jednak być ani za ciasne, ani za luźne.

Testowanie wózka właściwie powinno się zacząć od sprawdzenia działania hamulców i to jeszcze najlepiej w sklepie podczas zakupu. Do wielu wypadków dochodzi, ponieważ źle zabezpieczony wózek stacza się albo zjeżdża. To jest również dobra okazja, by sprawdzić, czy hamulce w ogóle działają i jak. Za każdym razem, kiedy zatrzymujecie się z wózkiem należy włączyć hamulec. Również, kiedy nie trzymacie pewnie wózka należy włączyć hamulec.

Czyszczenie

Nie każde zanieczyszczenie wymaga natychmiastowego rozbierania wózka na części pierwsze i prania w pralce. Małe plamy można z powodzeniem usuwać za pomocą szmatki czy szczoteczki do ubrań namoczonej w wodzie z mydłem. Materiał należy delikatnie pocierać tak, by nie powstały jaśniejsze czy wytarte miejsca. Po spacerze w deszczu należy stelaż wózka wytrzeć. Dla utrzymania właściwej higieny wszystkie ściągalne materiały można wyprać w ręku albo w pralce. W instrukcji z pewnością znajdziemy informacje jakiego proszku użyć, czy w jakiej prać temperaturze, jednakże dla uzyskania dobrego efektu najlepsze są płyny do prania i załączenie programu z temperaturą maksymalnie 30 stopni. Poszycie wykonane z ekologicznej skóry zdecydowanie nie nadaje się do prania w pralce, można je natomiast z powodzeniem czyścić za pomocą mokrej ściereczki, najlepiej z mikrofazy.

Pielęgnacja stelaża

Rama wózka z pewnością musi wiele przetrzymać. Jeśli ma również służyć długie lata i sprawdzać się w różnych sytuacjac konieczna jest również właściwa pielęgnacja. Przede wszystkim więc należy zadbać o osie kół, które regularnie, co sześć tygodni czyścimy i lekko oliwimy. Wraz z zakupem wózka zaopatrzmy się w spray silikonowy, którym należy pielęgnować wszystkie części wykonane z tworzywa sztucznego. Dla metalowych części największym wrogiem jest woda. Dlatego, by nie rdzewiały należy je po każdym spacerze w śniegu, błocie czy deszczu wytrzeć i osuszyć. Również, jeśli gdzieś zejdzie lakier to wszelkie braki uzupełniamy lakierem w sztyfcie, by również w uniknąć jeszcze większych zniszczeń czy rdzewienia w tym miejscu.

Pielęgnacja tkanin

Niestety, zarówno promienie słoneczne, jak i opady deszczu mocno odbijają się na zewnętrznym wyglądzie wózka. Szczególnie jeśli przez wiele lat wystawiany jest na niekorzystne działanie zewnętrznej aury. Można jednak odpowiednio zadbać o materiały zewnętrzne, tak by przez wiele lat nie traciły swojego uroku i naturalnych kolorów. Przede wszystkim warto unikać spacerów w pełnym słońcu albo wybierać materiały odporne na działanie słoneczne. Również, jeśli pokrycie wózka jest mokre od śniegu czy deszczu należy je dokładnie osuszyć, a na koniec budkę i pokrycie dobrze jest dodatkowo wygładzić albo lepiej naciągnąć, dzięki czemu materiał dobrze wyschnie.

Przechowywanie

Proszę zawsze starać się stawiać wózek w miejscu suchym i zacienionym. Dobrze jest unikać nie tylko bardzo nasłonecznionych miejsc, ale również bardzo wilgotnych, jak np. piwnica. Odstawienie wózka w nasłonecznionym miejscu to nie tylko ryzyko wyblaknięcia tkanin, ale również pęknięcia opon albo uszkodzenia plastikowych felg.

Ze względu na zastosowanie różnych materiałów i elementów, warto czytać instrukcję obsługi, by wiedzieć jak pielęgnować, czyścić i obsługiwać wózek. 

•••